Dobrý den.

Musím Vám oznámit, že jsem se dostal do velké životní a finanční tísně. Jsem nucen zrušit ordinaci a ukončit její provoz na dobu neurčitou.

Pokud chcete přispět na vývoj nových přístrojů a strojů pro korekci deformací těla a na vývoj dalších nových technologií, pošlete finanční dar na číslo účtu:

988888811 / 5500.

Do platebního příkazu napište do poznámky vaše jméno, příjmení a adresu (i elektronickou adresu), abych Vám mohl poslat potvrzení, pokud potvrzení potřebujete.
Velké klouby a artróza

Tak zvané velké klouby mají pro náš aktivní život zásadní význam a plní mnoho specifických funkcí, odpovědných za některé naše pohyby. Mezi největší klouby v našem organismu anatomové a fyziologové zahrnují kyčelní a kolenní kloub. Následují velké klouby – ramenní, loketní a kotník. Jejich konstrukce je velmi složitá a lze je opravdu snadno poškodit. (Nemusí se přitom jednat jen o trauma způsobené fyzicky.) Každý kloub se skládá z několika kostí, z nichž každá má svůj pracovní povrch, který je hladký a je pokrytý chrupavkou. Uvnitř je šlacha, držící pohromadě kosti, z nichž se kloub skládá. Mezi kostmi je ještě chrupavka (chrupavčitá kloubní ploténka), fungující jako tlumič (v koleni se jmenuje meniskus, v páteřních kloubech se nazývá meniskoid). Aby pohyb byl snadný, každý kloub obsahuje kloubní tekutinu. Kloub drží pohromadě veliká a pevná šlacha, tzv. kloubní taška. Ta se skládá z několika vrstev. Nejsnáze poškoditelná je vnitřní vrstva (např. při injekci kortikosteroidu nebo jiných nepřirozených látek).

Začátek nemoci kloubů, jestliže nejde o nějaké fyzické poškození, souvisí s duševními příčinami. Často se jedná o intenzivní stres nebo dlouhodobou depresi (nadměrná psychická zátěž, jíž je lidský organismus vystaven), které nemůžou odeznít.

Vysvětlení některých pojmů

Co je to osteoartróza (artróza)? Pod tímto názvem se skrývají změny kloubní chrupavky, které se projevují ztrátou její pružnosti. Hladký povrch chrupavky, umožňující přirozený a snadný ohyb, je narušován jemnými štěrbinami zasahujícími postupně až do hloubky. Přitom dochází k vytlačování a uvolňování drobných úlomků chrupavky do dutiny kloubní, ve které mění přirozené prostředí. Zpočátku cítíme bolest pouze při prvních pohybech, někdy i po ránu. Ozývá se rovněž při změně počasí. Postupně se klouby nejen zvětšují, ale i mění svůj ušlechtilý tvar. Přirozená ohebnost je pro trvalou bolest omezena, někdy dokonce tak zásadním způsobem, že je zcela změněna kvalita dosavadního života.

Pro polyartrózu platí v podstatě totéž, co pro osteoartrózu s tím rozdílem, že na začátku slova-termínu stojí předpona poly-. To znamená hodně kloubů v patologických změnách. Spondioartróza vypovídá o tom, že se jedná o klouby obratlů páteře.

Artritida (polyartritida) je akutní stav kloubů, který předchází artróze. Jde o kloubní zánět (kloubní horečku). Každý zánět totiž vyvolá patologické změny.

Artroartritida v sobě zahrnuje oba dva významy – artrózu i artritidu, které jsme již popsali výše.

Osteoporóza je nemoc způsobená několika příčinami, jaké vyvolávají křehké kosti (na rentgenu vypadají jako děravý sýr). Tyto kosti, ochuzené o vápník a další minerály, se často lámou, a to i při velice malé zátěži.

Příznaky artrózy a polyartritidy

Úplně prvním příznakem je vrzání kloubů. Při každém dřepu nebo zakroužení ramen to pěkně cvaká. V této fázi se nemoc léčí nejlépe, málokdo ale tomu zatím přikládá nějakou váhu. Artróza není jen vodový otok, ale především kostní výrůstek. Objevuje se u prstů u rukou, zápěstí, lokte, ramene, kyčlích, kolen a páteře.

Propuknutí nemoci

Klasicky nemoc začíná omezením pohybu zejména po ránu, doprovázeným bolestí v kloubech při počátečním pohybu, která však po několika cvicích odezní. Ale později potřebujeme stále více času a trpělivosti, abychom bolestivý kloub rozpohybovali a připravili k činnosti. Bolest postupně narůstá a objevuje se otok kloubů (často může vyvolat i horečku celého organismu). Vede to k rychlému omezení pohybu, někdy až k nehybnosti.

Každý člověk je jiný. To znamená, že i rychlost vývoje nemoci je u každého jedince odlišná. Závisí to na způsobu života, práce, stresových faktorech atd. Jestli vás dnes bolí klouby jen málo, nemůžete si být jisti, zda se tento nepříjemný stav nezhorší za několik dní, nebo za několik měsíců, případně let. Jestliže je kloub dlouho v zánětu, degeneruje a všechno, co je uvnitř i okolo něho, ztrácí svoji normální formu, pružnost a elastičnost. Vypadá jako kopec, přes který se přehnal válečný konflikt. Toto je právě vhodný čas, kdy přichází na pomoc klasická chirurgie, která vám kvalitně provede výměnu postiženého kloubu za umělý. Proto je lépe s léčením příliš dlouho neotálet a neztrácet drahocenný čas.

Výčet jednotlivých následků a příznaky

Prsty u rukou. Ohýbají se samy doleva, směrem od palce, trochu to připomíná ploutve tuleně. Postupně začínají ochrnovat – nejdříve malíček, pak prsteníček a prostředníček. Částečně funkční tedy zůstává ukazováček a palec. Na začátku onemocnění je pociťována slabost a snížená pohyblivost, postupně se přidává ztráta citu v prstech a konečné stadium je, že prsty vyloženě visí, jakoby byly mrtvé, i když mají normální teplotu.

Zápěstí. Otéká, mizí rýhy na vnitřní straně zápěstí, kůže je hladká, teplejší než na ostatních místech těla. Každý tlak vede k bolesti, až zápěstím nelze ani pohnout natož ho ohnout.

Loket. Každý pohyb bolí čím dál víc, až je bolest téměř nesnesitelná, postupně se stává nepohyblivým a zůstane na půl ohnutý, jakoby byl v sádře, kůže nad loktem je velmi citlivá a dotyčný nesnese ani oblečení.

Rameno. Problém především tenistů a golfistů apod. Jednotlivé skupiny svalů kolem ramen postupně přestávají správně fungovat a dotyčnému dělá čím dál větší problém ruku zvednout.

Kyčle. Nohy se začínají tvarovat do „O", svaly kolem kyčlí se postupně krátí a člověk je nucen začít při chůzi nohy překřižovat až je téměř jakákoliv chůze nemožná, protože dotyčný ihned padá. Jde o nejtěžší druh artrózy, je s tím hodně práce a léčba vyžaduje delší čas.

Páteř. Nemocný pociťuje hlubokou bolest, jakoby byl uvnitř nafouknutý. Bederní páteř je velmi ztuhlá, člověk se po ránu ztěžka pohybuje. Můžou začít brnět končetiny, do těla vystřeluje bolest, dochází k mravenčení, pravá ruka může mít jinou teplotu než levá, obdobně nohy.

Krční páteř – migrény, náhlá hluchota (při vzniku hluchoty, jako důsledku problému krční páteře, musí pacient přijít co nejdříve, po jednom týdnu od vzniku hluchoty, je daná technika již nefunkční); šum v uších a motání hlavy, rychlé zhoršení zraku (v případě, že člověk vidí dobře a najednou se mu zrak velmi rapidně zhorší, nejde o žádné nápravy zraku po dvaceti letech nošení brýlí).

Horní hrudní páteř – způsobuje bolesti srdce, srdeční arytmii, tachykardii apod.

Bederní a dolní hrudní páteř – ovlivňuje trávící ústrojí, můžete mít zácpu nebo průjem, problémy se střevy, špatné trávení, vředy, dále ovlivňuje pohlavní orgány a močový měchýř.

O způsobu léčby

Při klasickém farmakologickém léčení (pomocí léků) a obvyklé rehabilitaci se klouby jen těžko regenerují. Tento způsob léčby sice dokáže částečně a na krátkou dobu snížit bolest, ovšem pacient postupně získává na těchto látkách závislost, což často vyvolává depresi a navíc ještě prohlubuje problém.

Z anatomického hlediska jsme popsali místa, kde může docházet k vážným změnám v kloubech. Ale spínač tohoto procesu je v našem mozku. Veškeré známé příčiny (stres, fyzická zátěž, asymetrická práce kloubu), ale také třeba nemoc hlubokého dýchání, či paralelně probíhající nemoci vnitřních orgánů (dysfunkce štítné žlázy, jater, nadledvin atd.), infekční choroby provázené horečkou (chřipka, angína) pomáhají vyvolat blok normálního zdravotního programu našich kloubů. Ale hlavní problém je právě onen blok, který řídí proces nemoci na úrovni celého organismu.

Úspěšná léčba artróz a polyartritidy je dnes již reálnou věcí, každý má naději se vyléčit.

Naše metoda spočívá v řadě manuálních zákroků, jež odblokují centra kontroly nad zdravím v mozku. Nejlepší a nejefektivnější typ léčebné kúry je ovšem třeba stanovit individuálně.