Dobrý den.

Musím Vám oznámit, že jsem se dostal do velké životní a finanční tísně. Jsem nucen zrušit ordinaci a ukončit její provoz na dobu neurčitou.

Pokud chcete přispět na vývoj nových přístrojů a strojů pro korekci deformací těla a na vývoj dalších nových technologií, pošlete finanční dar na číslo účtu:

988888811 / 5500.

Do platebního příkazu napište do poznámky vaše jméno, příjmení a adresu (i elektronickou adresu), abych Vám mohl poslat potvrzení, pokud potvrzení potřebujete.
"Páteř a bolest zad, to je vlastně moje specializace!"

Václav Kirchen je původem z rodu povolžských němců násilím umístěných v době druhé světové války do Kazachstánu. Vystudoval klasickou medicínu a svému povolání se věnuje od roku 1995. V současnosti žije v Praze, kde působí ve Vertebral Centru. Specializuje se na léčbu páteře, skoliózy a artrózy, do budoucna by se rád věnoval především léčbě kloubů a zároveň vybudoval svoje vlastní léčebné zařízení. Díky intenzivní práci s vadami páteře nasbíral celou řadu neocenitelných zkušeností. Ač mu v začátcích všichni říkali, že skoliózu nelze léčit, dokázal jim opak. Každý má šanci se této nemoci zbavit. Je to zcela reálné. Jenom to každému trvá individuálně dlouho. Dá se to přirovnat ke sportovcům. Jeden cvičí měsíc a má svaly, jako jiný, který cvičí třeba rok. Po tomto úspěchu však nezůstal stát na místě a rozvíjí se dál. Po deseti letech své práce se na základě problémů svých pacientů dopracoval k léčbě artrózy.

Kvůli akutnímu stavu některého z jeho pacientů pracuje někdy pozdě do večera. Ale tím jak někomu pomůže získá novou energii a impuls pro další práci a rozvoj.

Páteř je složitý, velmi odolný orgán, který má v sobě mnoho kloubů, chrupavek, cév, nervů atd. Souvisejí s ní části pohybové soustavy a především velké množství větších i menších svalů a šlach, které udržují páteř vzpřímenou a pohyblivou. Dále jsou zde nervy, jež řídí pohyb těchto svalů a cévy vyživující tuto tkáň.

Ovšem v dnešní hektické době má velká část populace potíže související s pohybovým ústrojím. Nemoci páteře se vyskytují v každém věku, ale více ve stáří. Kraje obratlů začínají srůstat, tím tlačí na všechno kolem. Někdy se objevuje otok, čímž narůstají potíže hybnosti páteře i oběhu a zabudování potřebných živin. Do značné míry to způsobuje sedavý způsob zaměstnání a nedostatek pohybu. Lidé se statickým způsobem života (stres nevyjímaje) mají na svědomí trvalou zátěž plotének, což způsobuje jejich špatný metabolismus a to samozřejmě vede i k vedlejším důsledkům. Páteřní plotýnky potřebují hodně výživných látek a jestliže se člověk dostatečně pohybuje, páteř je v normě. Největší problém je vyhřeznutí ploténky do míšního kanálu. V tomto případě pomůže už jenom ortoped a operace je nevyhnutelná. Problém ovšem může nastat i tehdy, když neadaptivní lidé začnou zcela bez jakékoli předcházející přípravy provozovat namáhavý sport (tenis, golf, cyklistiku, bruslení, lyžování apod.). Přitom zapomínají na to, že je třeba tělo na vysokou námahu předem připravit.

Lidé si bohužel často neuvědomují, že jen zdravý organismus je schopen bez problémů zvládnout značnou zátěž. Je třeba zdůraznit, že prevence je vhodná jenom pro zdravou páteř, na což se často zapomíná. V případě, že je páteř poškozená a vy začnete s rekondičními cviky nebo sportem, ještě více se poškodí a omezí svoji hybnost na minimum.

Pokud vám vadí sportování (např. bolest zad, bolest kloubů nebo páteře při plavání, cyklistice, golfu, tenisu, posilování s činkami), horká koupel, dlouhé sezení v autě nebo u počítače, špatně se vám ráno vstává, budí vás v noci bolest (např. ramene, kolena, kyčle), musíte se zastavit a zjistit příčinu.

Doporučuji neodkladně zkontrolovat vaši páteř na neurologii pomocí magnetické rezonance nebo rentgenu. Jestliže máte vyhřezlou ploténku více než 4 mm anebo spondylolistezu také více než 4 mm plus zúžení míšního kanálku, obraťte se na neurochirurga. Pokud vám ale lékaři říkají, že je vychýlení ploténky menší a že jste v podstatě zdraví, jen máte artrózu a že s tím se musíte naučit žít, vězte, že s tím se dá něco dělat. Můžete se zcela uzdravit a není to jen o penězích. Je to hlavně dřina a kus sebezapření.

Každý člověk se může uzdravit, ale problém je v tom, že ne každý to skutečně chce.

Za léta praxe získal zkušenost, že někteří jedinci se doslova vyžívají v depresivním stavu a sami sebe litují. Ve skutečnosti se sebou nechtějí nic dělat. A jestli někdy v minulosti měli opravdu špatnou zkušenost se školní medicínou, nadále s lékaři nechtějí nic mít, a priori je odmítají. Tento negativní postoj by se měl rozhodně změnit.

Mít zdravá záda se vyplatí!