Dobrý den.

Musím Vám oznámit, že jsem se dostal do velké životní a finanční tísně. Jsem nucen zrušit ordinaci a ukončit její provoz na dobu neurčitou.

Pokud chcete přispět na vývoj nových přístrojů a strojů pro korekci deformací těla a na vývoj dalších nových technologií, pošlete finanční dar na číslo účtu:

988888811 / 5500.

Do platebního příkazu napište do poznámky vaše jméno, příjmení a adresu (i elektronickou adresu), abych Vám mohl poslat potvrzení, pokud potvrzení potřebujete.
"Nejsem žádný kouzelník," říká Václav Kirchen.

Co vás vlastně přivedlo k vadám páteře?

Můj německý strýc. Je také doktor. Pracuje jako manuální terapeut, chiropraktik, v jedné nemocnici. Chiropraxe je léčebná metoda založená na teorii, že řada nemocí je způsobena drobným posunem obratlů a může být odstraněna ručním napravováním, nikoli léky. Bohužel u řady odborníků vyvolává spíše shovívavý úsměv než cokoli jiného. Alespoň to je moje zkušenost.

Co vás motivuje k vaší práci?

Moje babička zemřela na artrózu. Umírala asi deset let. Nejdříve ji bolely klouby, byla tlustá a nepohyblivá, ale postupně začala hubnout, klouby natékaly, obklady a injekce nezabíraly, měla bolesti.. Seděl jsem vedle ní a nedokázal jsem jí pomoci. Když jsem nedokázal zachránit vlastní babičku, chtěl jsem aby podobných případů ubývalo, a tak jsem se snažil přijít na to, jak to udělat. Artróza je takový můj osobní nepřítel. Mám velkou motivaci. U své babičky jsem to bohužel nestihl, ale jsem rád, že mohu pomoci jiným.

Jak hodnotíte současnou populaci, co se správného držení těla týče?

Přesnou statistiku neznám, ale myslím si, že to není příliš dobré. Hlavně mládež chodí dost shrbená, jakoby s ohnutými rameny. Když jdu v létě na koupaliště a porozhlédnu se kolem sebe, většina lidí by se mohla stát mými pacienty. To už je ale profesionální deformace...

Co je základní příčinou vzniku artrózy?

Příčinou je vždy fyzický a psychický stres. Většinou jde o vážnou krizi v rodinném nebo v pracovním životě. Jako například úmrtí někoho blízkého, ztráta velkého množství peněz, krach společnosti, vyhození z práce apod. Po takové události se jakoby z ničeho nic za pár dní objeví první příznaky artrózy a do dvou měsíců je nemoc v takovém stadiu, že člověk je nucen vyhledat lékaře. Fyzický a psychický stres jsou jako dva kamarádi. Fyzický stres připraví podmínky na nemoc a mentální to dotáhne do konce.

Můžete nám popsat vaši léčebnou kúru?

Začíná se masáží. Jedná se o manuální terapii, ale ne klasickou. Vypadá sice stejně, ale je odlišná. V podstatě to je informační práce. Slouží nám k odblokování páteře přes mozek. Náš mozek má totiž v sobě zakódovaný zdravý program, ale nějakým způsobem je zablokován. Může to mít na svědomí stres, jehož původ je například hluboko v dětství, případně souvisí se špatně provedeným porodem. Stres, to je něco podobného jako počítačový virus, který je schopen zničit normální životní program v mozku. Zablokuje centra, která řídí jednotlivé orgány a způsobí v nich chaos, což vede k progresivní nemoci. Proto musíme zaktivovat tato ochromená anebo vypnutá centra a od periferie přes páteř k centru obnovit zdravou informaci v buňkách mozku.

Metoda, kterou užívám, je netradiční a dá se říci i velmi úspěšná. Je to takový komplex manuálních zákroků a fyzioterapie, který je ryze individuální a pro každého jedince je šitý na míru. Záleží na konkrétních obtížích. Jedna léčebná kúra je souhrnem deseti až patnácti po sobě jdoucích masáží a speciálních cviků, které mohou trvat hodinu, ale i déle. Obyčejně se praktikují tři léčebné kúry - každých půl roku jedna. To aby výsledek byl trvalého charakteru a páteř byla navrácena do anatomické normy. Lék může přinést pouze dočasnou úlevu.

Principem této metody je tedy stimulace regeneračních center organismu člověka. Jak jsem již řekl, aktivace probíhá od poškozeného orgánu směrem k mozku. Aktivované elektrické léčebné impulzy přes páteř pak zpětně působí na poškozený orgán.

A úspěšnost této léčby?

Nemohu říci, že by byla stoprocentní. Ani to nemohu nikomu slíbit, protože nevím, co bude zítra. Nejsem žádný kouzelník. To, s čím pracuji, funguje na základě přírodních a fyzikálních zákonů a není to žádný podvod.. Když za mnou někdo přijde s nějakým problémem, řeknu, že s tím zkusím něco udělat. Nikomu neslibuji věci nesplnitelné. Za ta léta už vím, co jsem schopen udělat a co ne. Dobrý lékař je ten, který nedělá to, co nemůže.

Váš nejstarší pacient?

To byla třiadevadesátiletá nesmírně vitální žena. V současné době ke mně chodí sedmaosmdesátiletá žena.

A nejmladší?

Asi měsíční miminko s vymknutou kyčlí po porodu.

Jaké jsou první symptomy poškození zad u dětí?

Kulatá záda, asymetrie ramen, vychýlení ramen a hrudníku, vychýlení pánve, asymetrie prsou a hrudníku, bolest hlavy, rychlá únava zad, bolest břicha, pupík je vychýlený do strany, u dorůstajících dívek menstruační bolesti.

V souvislosti s nejrůznějšími zdravotními problémy se často hovoří o prevenci a její důležitosti. Co ale v případě nemocné páteře?

Je třeba zdůraznit, že prevence je vhodná jen pro zdravou páteř, na což se často zapomíná. V případě, že je páteř poškozená a vy začnete s rekondičními cviky nebo sportem, ještě více se páteř poškodí a omezí svou hybnost na minimum.

Jaké jsou varovné signály vážných problémů páteře?

Pokud vám vadí sportování (např. bolesti kloubů nebo páteře při plavání, cyklistice, golfu, tenisu, posilování s činkami), horká koupel, dlouhé sezení v autě nebo u počítače, špatně se vám ráno vstává, budí vás v noci bolest (např. ramene, kolena, kyčle), musíte se zastavit a zjistit příčinu. Doporučuji neodkladně zkontrolovat vaši páteř na neurologii pomocí magnetické rezonance nebo rentgenu. Jestliže máte vyhřezlou ploténku více než 4 mmm anebo spondylolistezu také více než 4 mm (změna vzájemné polohy obratlů, způsobená jejich posunem v důsledku oslabení vazů nebo svalů kolem páteře) plus zúžení míšního kanálku, v tomto případě se obraťte na neurochirurga. Jestliže vám však lékaři říkají, že je vychýlení ploténky menší a že jste v podstatě zdravý, jen máte artrózu (degenerativní onemocnění kloubu) a že s tím se musíte naučit žít - přitom vám je stále špatně, nemůžete ani sportovat, ani pracovat, ani naplno žít, pak vás zvu k nám na diagnostiku a korekci. Zdravá záda se vám rozhodně vyplatí!